Disparoni (Ağrılı Birleşme)

Bir çok kadın cinsel ilişki esnasında ağrı yaşamaktadır.  Kadınların ortalam olarak % 10 kadarının ağrılı birleşme yaşadığı saptanmıştır. Genç ve deneyimsiz kadınlarda oran daha yüksek çıkarken, 50 ve üzeri yaşlarda daha düşük çıkmıştır. Bu durum genellikle, erkeğin ön sevişmeyi uzun tutmasıyla çözülür. Sevişmenin uzun sürmesi, kadının vajinasının rahatlamasına ve uyarılan vajinanın doğal yollarla ıslanmasına yardımcı olur. Böylece cinsel birleşme daha kolay ve ağrısız olabilir.


Disparoni Sebepleri

Anlaşılması gereken ilk ve en önemli şey acının hissedildiği bölgedir.

Derin bir bölgede mi?  Dışarıya yakın bir bölgede mi? meydana geldiğidir.


Yaygın nedenleri:

    Yetiştirilme şekli: seksin kötü ve kirli olduğuna dair fikirlerin benimsetilmiş olması.
    Kadına vajinanın çok dar olduğu ve seksin bu yüzden acı vereceği fikrinin verilmiş olması
    Tecavüz veya cinsel istismar öyküsü. Kadının seksten ve incinmekten korkmasına sebep olur.
    Vajende oluşan iltihaplı ve ağrılı hastalıklar
    Partner ile geçimsizlik (bilinçdışı bir düzeyde)


Cinsel ilişkide derin seviyede ağrının nedenleri nelerdir ?

    Serviks ile ilgili sorunlar: Erkeğin penisinin servikse baskı yapıyor olması, serviksin enfeksiyon kapması, derin penetrasyon ( collision dyspareunia)
    Rahim sorunları: myom olmak dahil olmak üzere çeşitli rahim bozuklukları,
    Endometriozis: Genellikle rahim ve çevre dokuları etkiler. Özellikle adet dönemlerinde artar.
    Yumurtalık sorunları: Yumurtalık üzerinde oluşan kistler ya da penis başının alışılmadık şekilde konumlandırılmış bir yumurtalığa baskı yapması, ağrıya neden olabilir.
    PID (Pelvik Organ İltihabı): Bu durum enfeksiyona neden olur. PID rahatsızlığında, dokuların derininde iltihaplanma meydana gelir, penisin bu bölgeye baskı yapması ağrıya neden olabilir.
    Dış gebelik: Bu genellikle, rahim dışında, fallop tüpü içinde gebelik anlamına gelir. Bu bölgeye baskı çok acı verici olabilir.

Cinsel ilişkide daha yüzeysel seviyede ağrının nedenleri nelerdir ?

    Kayganlaşma sorunu: Sinirlilik ve rahatlayamama buna sebep olabilir. Erkeğin ön sevişme konusunda deneyimsiz olması ve ön sevişmenin yeterince uzun sürmemesi, sık görülen bir nedendir.
    Penisin  büyük olması :  Aslında, kadın uyarılmaya başladığında ve rahatladığında, vajina birkaç santim kadar genişler, dolayısıyla her kadın her penis boyuna uygun hale gelebilir.
    Menopozun yol açtığı kuruluk:  Kadın cinsel hormonlarındaki düşüşten kaynaklanmaktadır. Hormon kremleri faydalı olur.
    Vajinal Enfeksiyonlar: En sık görülen nedenlerdendir.
    Yaralanma: Tecavüz veya bir cinsel istismar vulva yaralanmasına yol açabilir.
    Daha sık görülen bir neden de doğum sırasında uygulanan epizyotomi kesiğidir. Yanlış bir şekikde iyileşmiş dikişler, ağrıya sebep olabilir.
    Genital Siğiller , Vülvit, ( vajina girişinde iltihaplanma)


Disparonide Duygusallık Faktörü

Disparoni rahatsızlığının tıbbi adını vermeden önce, duygusallık faktörünün, bu rahatsızlıkta önemli bir rol oynadığının farkına varmalıyız.

Genellikle bu problemin altında duygusal sebeplerin yattığını görürüz.


Eğer ilişki esnasında canınınız çok fazla yanıyorsa, bu öncelikle, durumun sizin için can sıkıcı olduğununu göstermektedir. Hissettiğiniz bu stres, kendinizi sıkmanıza ve dolayısıyla vajinal  bölgenizi istemeden daraltmanıza sebep olabilir. Bu daralma, her cinsel ilişkiye girdiğinde doğal olarak canınızı daha fazla yakacaktır.


Acılı cinsel birleşmenin yıkıcı psikolojik etkileri vardır, bu etkiler ne ne yazık ki iki kişi arasındaki duygusal ilişkiye zarar verebilir.

Ne zaman yardım alınmalıdır?


İlişki sırasında yaşanan bir defaya mahsus acıyı çok önemsenmeyebilir. Ancak bu ağrı sürekli oluyorsa, bu konuda uzman birine danışmanız daha doğru olacaktır. Bu bir jinekolog ya da bir cinsel  terapist olabilir. Bazen terapistin önereceği basit bir ilişki pozisyonu tavsiyesi bile sorunu çözebilir.