Hipnoz Nedir?

Hipnoz doğal bir zihinsel durumdur.Hipnoz hali günlük yaşamımızda, bir film ya da bir kitaba daldığımız zaman olduğu gibi, doğal olarak oluşur. Yani hipnoz halinde fiziksel ve zihinsel bir gevşeklik hali söz konusudur. Bu gevşeklik halinde bilincin engelleyici ve bastırıcı işlevlerinde belirgin bir azalma söz konusudur.

Hipnoz bir uyku dönemi değildir. Beyin dalgaları uyku halinde farklıdır. Bu dalgalara hipnoz halinde rastlanmaz. O halde hipnoz hali klasik uyku halinden farklıdır. Beyin, dinlenme anlarında “alfa durumu” denen bir elektriksel dalga şekli gösterir. Uykuya dalarken ve çıkarken bu dalga şekli gözlemlenir. Hipnozda da aynı tip dalgalar söz konusudur. ( Ama gerekli değildir. Alfa olmadan da hipnoz hali oluşur. Her alfa da hipnoz değildir.)
Uyku kendiliğinden oluşan bir haldir. Hipnoz ise telkinle oluşturulan bir haldir.


Hipnoz bir uyku hali değildir. Ama uyanıklık da değildir. Sabah çalar saatin sesiyle uyandığınızda yataktan kalkmak istemediğiniz o gevşemişlik halidir. Yorganı başımızdan aşırıp, kendimizle baş başa kaldığımız sakin, rahat ve huzurlu bir andır. Hipnoz esnasında gevşemiş, sakin ve huzurluyken koltukta oturan bedeninizi hisseder, dışardan gelen sesleri de duyarsınız. Hipnozdayken hareket edebilir, esneyebilir, hapşırabilirsiniz.


Hipnoz seansında çeşitli hayaller  kullanarak kişinin kendisini mutlu ve huzurlu hissettiği bir yerde olması sağlanır. Örneğin bir deniz kıyısı, sanki gerçekten ordaymış gibi, orayı hayal edip hissetmeniz telkin edilerek; denizin kokusunu ve denizin sesini duymanız sağlanır. Bu şekilde kendini son derece rahat ve huzurlu hissettiğiniz bir anda, daha sonra da kendinizi bu derece rahat ve huzurlu hissetmek istediğinizde kullanmak  için otohipnoz işareti öğretilir. Günlük yaşamınızda daha mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak telkinlerle, rahatlamış ve gevşemiş olarak göz kapaklarınızı açabileceğiniz söylendiğinde, özgür iradeniz ile istediğiniz zaman hipnozdan çıkabilirsiniz.


İlk hipnoz deneyiminde kişi daha çok, hafif hipnoz halindedir. Sonraki her seansta gittikçe derin hipnoza girme alışkanlığını kazanır. Her kişinin hipnoz deneyimi birbirinden farklı olabilir.