sayfalar

Cinsel terapilerde hipnozun kullanılmasının birkaç avantajı vardır.


Öncelikle; Klasik tedavilerde standardize edilmiş ve basamaklandırılmış bir sistem mevcuttur ve bu tedaviler nispeten uzun süreçli tedavilerdir. Ortalama 8 – 12 seans içerirler.


Oysa hipnoz ile yapılan terapilerde, bu basamak sistemlerinde, değişimi kolaylaştırmak ve bilinçli zihnin dirençlerini aşmak için, hipnoz çok faydalı bir şekilde kullanılabilir. ( Hipnoz ile yapılan cinsel terapilerde klasik yaklaşımlardaki basamaklı terapi sistemi aynen korunabilir )


Ayrıca bir diğer avantaj da, klinik hipnozun hastada öğrenmeyi hızlandıran yapısıdır. Cinsel terapilerde hipnozun bu özelliğini eklediğinizde ise, tedavi süresi farkedilebilir oranda kısalır.


Örneğin vajinismus tedavisi, klasik bilişsel ve davranışçı yaklaşımlarda ortalama 10 - 12 seans süren ve haftalık görüşmelerle giden bir terapi sürecidir. Hipno terapi ile gerçekleştirilen tedavilerde ise ortalama 4 - 5 seans ve süre olarak da 24 saat sürmektedir. Sabah alınan hastanın aynı gece ya da en geç ertesi gün ilişki yaşayabilmesine olanak sağlanmaktadır.


Bu bağlamda klinik hipnoz;

  • cinsel terapilerde verilen ödevlerin yapılabilmesini kolaylaştırır,
  • zihni hazırlar,
  • gevşemeyi sağlar,
  • simülasyon ve imajinasyon tekniği ile de sürecin hızlanmasına katkı sağlar.