Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

HİPNOZLA CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILIYOR ?
Cinsel tedaviler, muayenehane veya hastanelerde yapılır.Yapılan şey kişi ( yada kişilerle ) GÖRÜŞMEKTİR. Terapist ile danışan( lar ) arasında seans esnasında başkaca bir ilişki şekli YOKTUR. Sadece bilgilendirme ve hipnoz uygulamaları yapılır.

Danışanın eğitimi açısından kullanılacak videolar da dahil olarak birlikte bir filmin izlenmesi, terapi odasında ödevin gerçekleştirilmesi vb. hiç bir uygulama, ORADA GERÇEKLEŞTİRİLMEZ.


Bu şekildeki ödevler ve uygulamalar, hastanın mahremiyeti açısından mutlaka kendi mekanında ( ya da kendi tercih ettiği ve kendini rahat hissettiği başka bir mekanda – otelde ) yapılmalıdır.


Psikolog veya doktorun yanında ya da mekanında  cinsel ilişki kurulmaz. Bilimsel olarak böyle bir tedavi yöntemi olmadığı gibi, bu durum tıp ahlakına uygun da değildir.


Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır.Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir.


Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır.


CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILMAZ?

İstismara ve oyalamaya açık bir alan olan cinsel sorunların tedavisinde danışan ya da hasta özellikle şu unsurlara dikkat etmelidir:


Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlidir.


Tedavilerin bilimsel olarak kanıta dayanması gerekir. Tıbbın, psikiyatrinin ve cinsel terapilerin bilimsel standartlarına olduğu kadar etik kurallarına da uygun olmalıdır.


Cinsel danışmanlık, çiftlerin cinsellikle ilgili yönlendirilmesi ve rehberlik verilmesini içerir.

Vajinismus ile ilgili hipnoterapi çalışmalarında partnerin de katılımının ve katkısının arttırılmasına yönelik çalışmalar özenle yapılmaktadır. Seans odasında mevcut bir kamera ile dışarıda bulunan erkek partnere bir tablet aracılığı ile yalnızca görüntü aktarımı sağlanmakta ve seansın içeriği ses iletimi yapılmayarak muhafaza edilmektedir. Ayrıca erkek partnere son aşamada ( penis – vajina birlikteliğinin sağlandığı uygulama evresinde) çok karşılaşılan ereksiyon sorununun, ortaya çıkabilme durumuna yönelik bir hipnoz uygulaması ile de yardımcı olunmaktadır


Bilinçli hipnoz tekniği uygulanarak yapılan çalışmalarımızdan bazıları şunlardır:

  • Vajinismus (Cinsel Birleşme Sağlanamaması)
  • Sertleşme sorunları
  • Kontrolsüz (Erken ) Boşalma
  • Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme)
  • Cinsel İstek Azlığı